pck
pck

 

 

O nas

Grupa Ratownictwa Drogowego działa od 1992 roku i powstała na bazie członków i sympatyków PCK, którzy posiadali bądź zdobyli przygotowanie ratownicze.

Ciągłe poruszanie się po drogach i obserwowanie nieudolności wielu użytkowników dróg w czasie zdarzeń dało podstawy do powołania grupy ratowniczej. Członkowie grupy, którzy znajdą się przypadkowo na miejscu zdarzenia przystępują do akcji ratowniczej, aż do przybycia profesjonalnych służb ratowniczych (pogotowia, policji, straży pożarnej). W razie potrzeby ratownicy pozostaja do pomocy kierownictwa akcji ratunkowej, aż do usunięcia skutków zdarzenia.

Równoległą formą działalności jest udział w zabezpieczeniach rajdów samochodowych, rajdów rowerowych, organizacja punktów sanitarnych podczas imprez masowych, wspomaganie policji przy organizacji Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Turniejów Wiedzy Motoryzacyjnej itp. imprez. Jednak ważną zasadą, jaką kieruje się grupa to ciągłe popularyzowanie idei ratownictwa w społeczeństwie, czyli organizowanie pokazów ratownictwa w czasie których pozorowane są wypadki, a następnie udzielanie pomocy i dokładne omawianie postępowania ratownika.

Uprawnieni instruktorzy prowadzą kursy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla szkół i zakładów pracy oraz innych instytucji.

Każdy członek grupy musi uzupełniać wiadomości i umiejętności praktyczne w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

W ramach naszej grupy działa Klub Honorowych Dawców Krwi.

W latach następnych chcielibyśmy dalej propagować ideę ratownictwa w społeczeństwie - w szczególnosci wsród kierowców i innych użytkownikach naszych dróg. Ilość wypadków na naszych drogach rośnie i zbiera tragiczne żniwo i dlatego musimy liczyć na pomoc innych użytkowników dróg


Skład zarządu grupy:

Ostatnia modyfikacja: 9:01, 20.8.2013